Zapínání klimatizace v nárazových intervalech, tedy až když je v místnosti nesnesitelné horko, nebo ponechání otevřeného okna při jejím provozu, jsou časté nešvary, které se dějí v kancelářských budovách. Kromě tohoto typického trendu zapomínají často zaměstnanci vypnout například topení, či techniku při odchodu z kanceláře. Naopak v pracovní době často využívají umělého světla namísto využití denního s pomocí vytažení rolet. Tyto zdánlivě malé prohřešky, které neuhlídá ani zkušený facility manager však vedou ke značným energetickým ztrátám budovy. Lidský faktor tak zůstává nejslabším článkem v procesu snižování energetické náročnosti budov. Tento problém může vyřešit pouze automatizace. 

„Lidé často zapomínají například zhasnout světla i doma, kde si účty za energie platí sami, natožpak v práci, kde energetickou náročnost neřeší. Žijeme ve zrychlené době, kdy mají zaměstnanci mnoho povinností a roztříštěnou pozornost, takže rutinní úkony snadno vypustí. Dnešní doba ale přináší také mnoho pozitivního, například díky chytrým technologiím, které právě tyto rutinní činnosti přebírají za nás, se můžeme věnovat smysluplnějším úkolům. Inteligentní systém Loxone je jedinečný svou komplexností. Řešíme automatizaci všech rutinních úkonů od automatizace a regulace chlazení, topení, osvětlení, zvuku, až po komplexní energetický management,” doplnil Pavel Lískovec, Branch manager Loxone ČR. 

To, co nevidí facility manager, jednoduše zaznamená automatizace. „Náš systém Loxone pomáhá ve velkých administrativních budovách facility managerům, kteří mají veškeré informace o energetických tocích na jednom místě v aplikaci. Mohou tak informace sledovat odkudkoliv a s technologiemi pracovat na dálku, kdykoli potřeba. Pokud má facility manager na starosti správu více budov, může sledovat energetickou bilanci všech a opět pouze v jedné aplikaci. Na jednom grafu přehledně vidí, jaká budova je z hlediska úspor nejnáročnější a zároveň ji může jednoduše porovnávat s těmi ostatními a podnikat smysluplné kroky, které účty za energie sníží,” doplnil Pavel Lískovec. 

Téměř 75 % emisí skleníkových plynů v EU pochází z výroby a spotřeby energie. Budovy jako takové jsou největším žroutem energie a jsou zodpovědné za 30 % emisí CO2. Společnost Loxone je jedinečná svým uceleným energetickým systémem, který může významně přispět k plnění cílů v oblasti snižování CO2 v budovách a snížit jejich spotřebu energie až o 50 %.