„Tuzemské firmy v nájmu mají nyní přebytečnou kapacitu kanceláří a rádi si k sobě najdou menšího parťáka na podnájem. Výjimkou nejsou podnájmy ani o velikosti 4000 m2, nejčastěji se však dnes na trhu nabízejí podnájmy o velikostech 300, 400 či 500 m2. Tyto nabídky jsou většinou neveřejné a délka jejich závazku je odvislá od nájemních smluv. Je tak možné najít i velmi flexibilní závazky kolem roku či dvou, které mohou být pro menší firmy atraktivní,“ říká Radek Procházka, Managing Partner společnosti Procházka & Partners.
Dostupné kanceláře i pro malé firmy
Tuzemské firmy do 50 zaměstnanců (které souhrnně zaměstnávají milion pracovníků v celé ČR) si tak ve velkých městech mohou skokově polepšit, a posunout se tak do lepších kanceláří. Cílem nájemců, kteří k sobě hledají podnájemníky, je samozřejmě minimalizovat ztráty z nájmu za nevyužívané prostory. Řada firem kromě plošného propouštění zavedla ve velké míře i home office a v průměru je tak třetina kanceláří na trhu nevyužívaných, ačkoliv jsou dle oficiálních statistik obsazené.
„Výhodou podnájmu je pro zájemce o tyto prostory okamžitá a kvalitní vybavenost. Jedná se povětšinou o vysoký standard kanceláří a moderní design, kdy se v předkrizových letech v rámci konkurenčního boje o talenty na vybavení nešetřilo. Samozřejmostí je nutnost oddělit případného podnájemníka od zbývajících prostor kanceláře, jedná se však z pohledu investic o minimální náklad vůči vlastní výstavbě či rekonstrukci,“ říká Radek Vlček, Head of Project Management ve společnosti Prochazka & Partners.
V rámci koronavirové krize je pro nájemce z pohledu kanceláří také důležité mít k dispozici kvalitně vybavené telekonferenční místnosti či se na pracovištích, kde je možný home office, přizpůsobit režimu desk-sharingu (sdílené pracovní místo) s možností uzamknout si osobní věci do skříňky. I díky tomu pak není nutné pro nájemce využívat 100% pronajaté kapacity a lze k sobě hledat podnájemníka.
Zdroj:// Retrend - Real Estate News