Firma Juergen Willen Associates Architekten působí v mezinárodním měřítku. Můžete nám tedy říct z nábytých zkušenosti v čem jsou největší rozdíly mezi východními a západními trhy? Kde je větší zájem o zelenou technologii?
Za posledních dvacet let pozorujeme velký vyskyt společností jak v oblastí nemovitostí, tak i produkce a dálších, což znamená obrovské a neustálé změny na trhu s mezinárodní klienty kvůli požadavkům globalizaci. Z tohoto důvodu mezinárodní standardy požadují zelené, udřítelné budovy. Organizace jako jsou dgnb (Deutsche Gesellschaft f. Nachhaltiges Bauen), LEED (U.S. GREEN BUILDING COUNCIL) a BREEAM už v současné době působí nejen lokálně, nybrž globálně.
Jednou ze zemí, kde můžeme najít Vaše ateliéry, je Rusko. Mezi Vaše právě probíhající projekty patří J-Town nebo Riverside Moscow. Jak uplatňování sankcí proti Rusku ovlivňuje Vaše podnikání?
Pro architekty postižení, o kterém mluvíte je jen stěží rozeznatelné, téměř nepatrné. Nicméně, dodávky na základě poptávky se změnily: oproti minulosti, kde jasně dominovala západní Evropa, v dnešní době nejvíce projektů se dodáva na asijském trhu.
Máte nějaké plány pro budoucí expanzi v Evropě nebo na celém světě?
Jsem ochoten se podílet na jakémkoliv zajímavém projektu, kdekoliv.
Všechny vaše projekty se liší od ostatních díky jedinečnému designu - například Iceberg v Moskvě, Skills Center v Angole a tak dál. Odkud pramení Vaše inspirace?
Pozorně poslouchat názory našich klientů je jednou z mých priorit, nebo dokonce mou celoživotní filosofií – jsem přesvedčen, že dovednost pozorného poslechu je základem pro pochopení. V jeho důsledku myšlenky budou vždy správně přeloženy do architektury požadované klientem.
Jmenujte země, kterým se darí nejlépe v oblastí implementací zelene arhitektury?
Německo, Švédsko, Velká Británie, USA
Který trh je současně považován za nejslibnější pro developery z oblastí zelené výstavby?
Z mého pohledu nejslibnější je trh s kancelářskými nemovitostmi, a to jak dnes, tak i do budoucna. Citlivé myšlení o použití materiálu v ekologický a environmentální spůsob je nezbytné. Zelené budovy šetří a snížují náklady z ekonomických důvodů - a je náš úkol do budoucna.
Vidíte pokrok v zavádění zelené, environmentální legislatyvy?
Ano
Jakému stylu dáváte přednost, co se týče architektury a designu a proč?
„Form ever follows function“ („Forma vždy následuje funkci“)*
Který s projektů byl pro Vás dosud největší vyzvou?
Je to vždy ten poslední, kterému se právě věnuji.
Říkáte, že jen udržitelná architektura dokáže zajistit dlouhodobou hodnotu budovy. V čem spočívá ta zvláštní, přidaná hodnota a jaké jsou jejich dlouhodobé výhody?
Tato přidaná hodnota je založena na principu udržitelnosti a na analýzé životního cyklu budov. Likvidace nebezpečných odpadů na konci životnosti stavby může dokonce přesahnout počáteční náklady na výstavbu. Kromě negativního dopadu na životní prostředí, to prostě znamená obrovské procento z celkových nákladů budovy ve fází, kdy si už budova dokonce svůj původní účel splníla.
Děkuji Vám za rozhovor.
* Tato věta zazněla z úst chicagského architekta Louise Sullivana (1856 – 1924); byla to klíčová myšlenka modernismu a funkcionalismu v architektuře.