Díky aplikaci ve svém telefonu otevíráte vstup do budovy. Lobby s concierge, pohodlnými sedačkami a občerstvením připomíná hotel. Výtah vás automaticky zaveze do vašeho patra. V kanceláři máte zóny, které vypadají spíše jako komfortní obývací pokoj a jsou určené jak pro týmovou práci i soustředění, tak pro schůzky a setkávání. Zasedačky jsou vybaveny velkými obrazovkami, které vás propojí s kolegy pracujícími z domova nebo druhého konce světa.
Na kancelář navazuje slunná terasa plná zeleně s výhledem na rozlehlý park u budovy i novou náplavku, která láká k pikniku s přáteli, sportu nebo k návštěvě koncertu. Vše, co potřebujete, máte na dosah ruky, podotýká Jana Prokopová, Leasing & Asset Director v jednotce komerčního developmentu Skanska v České republice.
Port7. Vizualizace: studio Xtend
Design follows the environment, to je koncept, podle kterého se Skanska řídí už řadu let a podle kterého vznikají kancelářské budovy budoucnosti. V roce 2019 podle něj developer proměnil prostor bývalé Pragovky v pražském Karlíně na kancelářskou budovu Praga Studios a o rok později dokončil i administrativní budovu Parkview na Pankráci.
Well-being = v práci jako doma
Teď podle tohoto konceptu staví multifunkční projekt Port7 na břehu Vltavy v Holešovicích. Kombinuje v něm několik prostředí, která lidé během dne mohou vystřídat, a to nejen při práci.
„Kanceláře se už před koronavirovou pandemií začaly měnit především na místo setkávání, tvoření hodnot a společné práce. Tento trend bude posilovat, proto jdeme cestou atraktivních a plně variabilních pracovních prostor doplněných o odpočinkové zóny,“ popisuje Jana Prokopová.
Zásadní součástí moderních kancelářských komplexů jsou technické inovace, design, okolí jednotlivých budov a nabídka dalších služeb a prvků, které nájemci ocení nejen v době volna. Proto má sportovně laděná budova Visionary v Holešovicích běžeckou dráhu na střeše, proto je v lobby Praga Studios oranžové piano, které kontrastuje s azurovými prvky industriálně laděných pater.
Praga Studios. Foto: Tomáš Hejzlar
Port7 mezi řekou a nádražím Praha Holešovice, má být projektem, ve kterém Skanska všechny tyto trendy spojí a zároveň přidá nové. „Byl navržen tak, aby po svém dokončení získal nejvyšší environmentální certifikace LEED Platinum, náročné hodnocení kvality interiérů WELL Platinum a nejnovější certifikaci WELL Health & Safety Rating,“ podotýká Petr Houska, Project Director v jednotce komerčního developmentu Skanska v České republice.
Sport, jídlo i odpočinek v zeleni
Port7 tvoří tři kancelářské budovy nazvané podle přístavů Edinburgh (27.800 m2), Alexandria (4.200 m2) a Dover (3.800 m2). Prostor mezi nimi vyplní piazza s restauracemi, kavárnami, supermarketem, menšími obchody a provozovnami služeb.
Starý průmyslový brownfield bývalé betonárky Prefa na břehu Vltavy se promění ve veřejný park, který bude kaskádovitě klesat k vodě. Vznikne nová holešovická Náplavka 2.0 s promenádou a přístavištěm malých lodí, pro kterou teď Skanska se společností DEJSIPROSTOR připravuje celkový koncept. Areál má díky kombinaci zeleně, sportu a kultury přitáhnout nejen nájemce kanceláří, ale lidi z celé Prahy.
Port7. Vizualizace: studio Xtend
„Součástí projektu jsou tři tematické terasy, které nabídnou krásný výhled na řeku a protilehlou vinici v Troji. A také stylové industriální společenské prostory pro nájemce s názvem The Club. Chystáme i řadu inovací, díky kterým budou moci uživatelé se svou budovou komunikovat a plně využívat její služby,“ dodává Houska.
Full-service a ochrana zdraví
Aplikace Connected by Skanska, kterou si lidé stáhnou do telefonů, umožní například bezkontaktní pohyb po budově – od parkingu a vstupních dveří až do kanceláří či zasedačky. V Port7 budou i nabíjecí místa pro elektromobily, uzamykatelné boxy pro předávání zásilek nebo laundry boxy na čištění oblečení. Počítá se také s kolárnou s nářadím pro základní servis kol, se sprchami i ručníkovým servisem.
Foto: Tomáš Hejzlar
V návaznosti na koronavirovou pandemii se součástí standardu nejlepších komerčních projektů staly i technologie, jejíž hlavním cílem je zajistit bezpečné pracovní prostředí bez patogenů. Skanska si už v roce 2020 nechala certifikovat všechny své tehdy dokončené kancelářské budovy ve střední Evropě náročnou nezávislou certifikací WELL Health & Safety Rating.
Zároveň přišla s vlastním konceptem Care for Life, který zajišťuje nájemcům komfort a maximální ochranu zdraví jejich zaměstnanců. Součástí jsou například častější sanitační plány budovy, bezkontaktní řešení, posílení vzduchotechniky se speciálními filtry, kontrola čistoty vody nebo vlhkosti vzduchu a podobně.