„Kompletní uzavření starého obchodního domu znamená, že se můžeme naplno pustit do výstavby nového centra. V průběhu listopadu se postupně konalo několik rozlučkových akcí se starou budovou, nyní již startují demoliční práce, během kterých se ale bude připravovat i prostor pro následné okamžité zahájení výstavby nového komplexu,“ říká Jaromír Krb, ředitel developmentu společnosti Crestyl.

 

Nový projekt Dornych otevře lokalitu veřejnosti

V rámci projektu Dornych nahradí současný chátrající obrovský objekt částečně zastřešený volně přístupný veřejný prostor o celkové ploše 25 tisíc m2, kolem kterého bude šest menších budov. V nich bude lifestylový NYX Hotel Brno se 170 stylovými pokoji, 186 nájemních bytů a přibližně 50 tisíc m2 kanceláří, restaurací, obchodů a služeb. Jednu z budov například obsadí klinika EUC, která na ploše přes 6 tisíc m2 nabídne kromě ordinací a zázemí i dvě lékárny. Společnost Scott.Weber Workspace zde zase na 5200 m2 otevře největší centrum flexibilních prostor a coworkingu v Jihomoravském kraji se zázemím pro 600 zaměstnanců a privátní pětisetmetrovou terasou.

Poznávacím znamením Dornychu se kromě obrovského veřejného prostoru stane i naprosto jedinečný rozsah restaurací, barů a kaváren, které obsadí pět tisíc m2 plochy. Kromě samostatných provozů zde bude i tzv. food hall – tedy moderní „tržnice“ s širokou škálou kulinářských konceptů – různých bister, restaurací, barů, kaváren, foodtrucků, klasických hospod, ale i s nabídkou jídel do ruky.

Budovy budou mít nejvýše sedm až osm pater. S parkováním se počítá v podzemních garážích. Celý projekt bude samozřejmě napojený na uliční síť a podchod pod nádražím a propojí historické centrum města s plánovanou Jižní čtvrtí. Celková investice do projektu je přes sedm miliard korun. Generálním zhotovitelem demolice, stavební jámy a hrubé stavby je společnost Gemo. Celý projekt bude řídit společnost RUBY Project Management formou projektového managementu.

 

Důraz na ESG

Komplex Dornych je navržen tak, aby splnil všechny náročné požadavky nejvyššího stupně prestižní celosvětové certifikace dlouhodobě udržitelných projektů LEED Platinum (Leadership in Energy and Environmental Design). Ta představuje souhrn řady pravidel pro design, stavbu, provoz i správu objektů šetrných k životnímu prostředí a svému okolí. Samozřejmostí tak budou dobíjecí stanice pro elektromobily a elektrická kola, úsporné osvětlení, kolárna a šatny se sprchami v kancelářích, ale například i plné využití dešťové vody pro závlahu zeleně a splachování. Díky své architektonické koncepci a například využití tepelných čerpadel země/voda se projektu podaří snížit spotřebu energií až o 40 % ve srovnání s podobnými multifunkčními objekty z portfolia Crestylu.

„V rámci udržování dobrých komunitních vztahů jsme i zorganizovali doprovodné akce, během kterých se mohli lidé se starou budovou rozloučit. Navíc stávající objekt má řadu vybavení, které lze ještě bez problému použít a nebylo by zodpovědné jej vyhodit – proto jsme veřejnosti za symbolický poplatek nabídli například funkční sanitu, dveře nebo osvětlení,“ říká Jaromír Krb.

 

Oceňovaní architekti

Na celkové koncepci a architektonickém řešení se podílí zahraniční i lokální architekti. Hlavním architektem je mezinárodní plánovací a architektonické studio MTDI vedené Markem Tryzybowiczem, který se projektu osobně věnuje a má letité zkušenosti s realizacemi významných staveb po celém světě. Nejbližší projekt, za kterým stojí, je bratislavské multifunkční centrum Eurovea s kancelářemi, obchody, byty, restauracemi, parkem a promenádou na nábřeží Dunaje, které propojuje řeku s centrem města. Na projektu Dornych se také podílí i významný lokální partner, kterým je brněnské studio Arch.Design. To za více než dvacet let své existence realizovalo projekty po celé republice a posbíralo řadu ocenění za architekturu.