Ještě mělčí je pak trh v Chorvatsku a také ve Slovinsku. Obě země přitom mohou do budoucna významně těžit z přítomnosti vybavených přístavů a stát se tak vstupní branou do Evropy pro řadu dovozců a také exportérů. Logistikům v Chorvatsku, které disponuje jedněmi z nejkvalitnějších dálnic a silnic na světě, by měl pomoci nový, digitalizovaný systém mýtného. S jeho spuštěním se počítá v roce 2026 a tamní vláda si od něj slibuje plynulejší provoz i v exponovaných letních měsících. Slovinský Koper je už nyní využívaný také pro mezinárodní obchod Česka, včetně kapacit ČD Cargo.
Expanze společnosti 108 REAL ESTATE na Balkán souvisí s rostoucím zájmem jejích klientů v jihovýchodní Evropě.
„Balkánský trh v posledních letech stále více přitahuje pozornost českých a slovenských developerských skupin, jako jsou Accolade, Atrios, Logexpert, Sympatia, Besico, BHM nebo RC Europe, i mezinárodních společností založených v České republice typu VGP a CTP. Tito hráči mají významný vliv na rozvoj regionu. Ve všech třech nových destinacích jim chceme nabízet stejně kvalitní služby, na jaké jsou od nás zvyklí v Česku i v dalších státech, kde již působíme,“ říká Jakub Holec, ředitel 108 REAL ESTATE.
Nabídka její dceřiné společnosti na Jadranu obsáhne pozemkový development, investiční poradenství a kompletní servis spojený s pronájmem prémiových industriálních nemovitostí. Tým je však připraven poskytovat špičkové služby i v dalších realitních segmentech – kancelářských a maloobchodních nemovitostech.
Vedením nově vzniklé společnosti 108 REAL ESTATE ADVISORY ADRIA byl pověřen Dario Tomljenović. Posledních sedm let byl spojený s globálním operátorem IWG provozujícím servisované sdílené kancelářské prostory Regus a Spaces. Poslední tři roky se jako Business Development Manager staral o rozvoj této sítě právě v Chorvatsku, v Srbsku, Slovinsku, Severní Makedonii, Albánii a v Černé Hoře.
Vstup na dosud nedostatečně pokryté trhy Srbska, Chorvatska a Slovinska představuje podle týmu 108 REAL ESTATE jedinečnou příležitost. Přestože všechny tři země mají rozdílnou ekonomickou dynamiku a výkonnost a odlišnou strukturu hospodářství, nabízejí pro developery i nájemce řadu specifik. A s téměř 12 miliony obyvatel, u kterých postupně roste kupní síla, společně tvoří atraktivní prostředí.
Proto jsou zde aktivní i čeští developeři, kteří stojí hned za několika plánovanými logistickými centry zaměřenými především na maloobchod. Zamýšlené nebo připravované aktivity se netýkají jen lokální poptávky, ale rovněž exportu. V případě Srbska, které bylo dlouho považováno za průmyslové srdce bývalé Jugoslávie, přetrvává orientace na výrobu, strojírenství nebo zpracování potravin.
„Jde o největší zemědělský trh západního Balkánu. Jeho hlavními průmyslovými vývozními artikly jsou automobilové díly, barevné kovy, nábytek, potravinářské výrobky, stroje, cukr, pneumatiky nebo oděvy,“ přibližuje profil země Dario Tomljenović.
K nejvýznamnějším průmyslovým odvětvím v Chorvatsku patří výroba potravin, nápojů a tabáku, následuje chemický a ropný průmysl. Ve Slovinsku jsou hlavními tahouny její diverzifikované, progresivní ekonomiky automobilový průmysl, spotřební elektronika a farmaceutický průmysl.
„Ve všech třech zemích ale nabídka moderních průmyslových prostor neodpovídá potenciálu. Očekáváme velké vzepjetí celého sektoru,“ uzavírá Jakub Holec.